Nadaleko i naširoko odjeknula je službena vijest Ministarstva zdravstva Republike Srbije da Libre dolazi u Srbiju. Ovu novost nije potvrdilo samo Ministarstvo nego i drugi dobro upućeni izvori.
Što znamo o dolasku Libre senzora u Srbiju?
Informacija da Libre dolazi u siječnju 2025. nije točna. Iako je Abbott službeno prisutan u Srbiji, šanse da se sve procedure završe u tako kratkom roku, da se odabere te atestira distributer, naprosto ne postoje. Trenutni plan je srpanj 2025. i držimo fige da se to i ostvari jer je zbog gomile formalno birokratskih stvari i taj rok kratak.
Koji Libre dolazi u Srbiju?
Iako su mnogi smatrali netočnom izjavu Ministarstva da Abbott tehnologija koja dolazi u Srbiju tek treba zaživjeti u zemljama regije, Ministarstvo je napisalo istinu.
Naime, FreeStyle Libre 2 Plus je model koji dolazi u Srbiju, a u Hrvatskoj i Sloveniji bi trebao postati dostupan početkom 2025. godine.
Libre 2 Plus neće imati LibreLink aplikaciju u Srbiji
Neke će razočarati informacija da građanima Srbije neće biti na raspolaganju LibreLink službena aplikacija. Dostupni će biti fizički Libre 2 čitači koji nemaju prijenos razine glukoze „u realnom vremenu“, već će biti potrebno skenirati senzore putem NFC čipa.
Dobra vijest je da i takav sustav ima alarme za visoke i niske glukoze, ali ćete za uvid u točnu brojku, graf i strelicu morati čitač približiti senzoru. Sličnu smo situaciju neko vrijeme imali i u Republici Hrvatskoj i u Sloveniji.
Alternativni senzori
Pošteno je priznati da u Srbiji postoje i druge ozbiljne firme s ozbiljnim senzorima koji imaju aplikaciju za mobitel i očitanje glukoze u realnom vremenu.
Pa su tako na raspolaganju: Sibionics senzori koji su odnedavno dostupni u Hrvatskoj, Aidex senzori koji će uskoro dobiti svoju najnoviju verziju LinX vrlo sličnu Libre 3 senzoru, Medtrum, Medtronic, a očekujemo uskoro i iCan senzore.
U Srbiji na snazi apsolutna diskriminacija odraslih dijabetičara!
U ovom je trenutku što se tiče diskriminacije Srbija na neslavnom prvom mjestu u regiji. Naime, ukoliko ste odrasla osoba s tip 1 dijabetesom bez inzulinske pumpe – jedino u Srbiji baš nikako ne možete ostvariti pravo na senzore. Jednom riječju: grozno.
Dobra vijest stiže iz Kurira. Tamo su ministar zdravstva i ministar turizma izjavili kako se radi na tome da se Srbiju makne s neslavnog 1. mjesta po diskriminaciji odraslih osoba. S obzirom da se u Srbiji takve simultane izjave ne objavljuju ukoliko se u pozadini uistinu nešto ne događa, postoje opravdani razlozi za optimizam.
Što se trenutno događa s ukidanjem diskriminacije?
Kuloarima se širi fantastična vijest da se ravnateljka zdravstvenog osiguranja Republike Srbije Sanja Radojević Škodrić zalaže za potpuno ukidanje diskriminacije odraslih osoba!
Dijabetes ne nestaje s navršenih 18 godina i sve osobe s tip 1 dijabetesom u Srbiji trebale bi ostvariti pravo na Život s manje boli, jednako kao i u Hrvatskoj. Bravo, Sanja!
Neslužbeno doznajemo da je aktualni problem stav ministra zdravstva Zlatibora Lončara koji strahuje da bi ukidanje ove diskriminacije moglo rezultirati prevelikim troškom za zdravstveni sustav. On bi za početak osigurao pravo na senzore samo osobama do 26 godina 🙁
Iako će svatko odgovoran za neki budžet prepoznati ovo stajalište; sa stručne i etičke strane, nastavak diskriminacije nema nikakvog uporišta. Nadamo se da će ga njemu bliski ljudi kao što je Ministar turizma Husein Memić koji je već puno učinio za osobe s dijabetesom - uvjeriti da je diskriminaciju potrebno ukinuti što prije i u cijelosti. Naravno, tu su još dijabetološka struka i udruge osoba s dijabetesom koje trebaju dati svoj doprinos.
Jednom kada/ako se postavi diskriminacija na 26 godina u Srbiji, puno će vode proteći ispod dunavskog mosta dok se ona ponovno ne ispravi.
Stajalište dijabetološke struke u Srbiji
Prof. Nebojša Lalić za sada nije dao službenu izjavu koju možemo citirati, ali je u razgovoru s brojnim opinion leaderima neslužbeno iznio stajalište da u Srbiji nema mjesta ovakvoj diskriminaciji.
Zato je svoj službeni stav iznijela prof. dr sc. med. Milena Mitrović, redovita profesorica na medicinskom univerzitetu u Novom Sadu te načelnica odeljenja za dijabetes na tamošnjoj najvećoj klinici za endokrinologiju.
Riječ je o iskusnoj liječnici vrlo cijenjenoj među strukom i omiljenoj među pacijentima koja je izjavila:
"Zalagaćemo se da senzori preko RFZO budu dostupni SVIM pacijentima sa tipom 1 dijabetesa nezavisno od životne dobi u Republici Srbiji!"
Zaključak
Osobe s dijabetesom tip 1 u Republici Srbiji u ovom trenutku kao i Hrvati zaslužuju pravo na Život s manje boli bez obzira na godine!
Ni nama Hrvatima to nije palo s neba, i mi smo trebali biti jednako diskriminirani, ali smo uložili ogroman trud da se diskriminacija uopće ne dogodi i uspjeli smo. Srbi s dijabetesom nisu ništa manje vrijedni od nas! Ovo je odlična prilika da i vi postignete isti uspjeh.
Tražite od svojih udruga da se, ako nisu, obrate Ministarstvu zdravstva i inzistirajte na svojim pravima jer sad je trenutak.
Kontakti Ministarstva kojima svaka dobronamjerna osoba može poslati pristojni mejl apelirajući na ukidanje diskeiminacije glasi: [email protected] , [email protected] , [email protected]
Sretno!