Davor Skeledžija

Kortikosteroidi – odmilja kortići i dijabetes

02/04/2025

U ovom tekstu ću iznijeti svoja višemjesečna iskustva s raznim dozama kortikosteroida, kako sam glikemiju dovela u red, što mi je pomoglo više, a što manje.

Pa da krenemo od početka, dijabetes tip 1 imam 18 godina, nemam komplikacija, glikemija mi je uredno regulirana, koristim pumpu s pametnim algoritmom.

Ukratko ću vas upoznati što su to kortikosteroidi i slađe rečeno kortići.

Prirodni kortikosteroidi su steroidni hormoni koje proizvodi kora nadbubrežne žlijezde, a već 70-ak godina proizvode se i umjetno kao lijek. U medicini imaju širok spektar primjene i mogu se naći u obliku inhalatora, sprejeva, krema, masti, čepića, tableta i injekcija.

Mia Duvnjak na naslovnici popularnog Doktora u kući

Za što se koriste kortikosteroidi?

Koriste se za suzbijanje aktivnosti imunološkog sustava i smanjenje upale kod velikog broja stanja i bolesti. Kortikosteroidi povećavaju otpornost na inzulin u stanicama jetre i stanicama drugih tkiva kao što su masno i mišićno tkivo i zato mnogima od njih raste šećer u krvi.

Imaju i štetno djelovanje na beta-stanice gušterače jer doprinose smanjenju unosa glukoze u stanice.

Ozljeda, reumatoidni artritis, kortići i ja

Da ne duljim s definicijama i literaturom, započeti ću zašto je uopće došlo do potrebe za kortićima. Na dosta glup način, zbog jake ozljede, aktivirala mi se upala karpalnog tunela, pa upala medijalnog živca u cijeloj ruci, što je aktiviralo moj reumatoidni artritis u šaci koji je do tad bio miran. Svatko tko ima reumatoidni artritis razumije kolika je to količina boli, tada se protuupalni lijekovi ne odbijaju već postaju najbolji prijatelji na neko vrijeme, pa makar to bili i kortići.

Kroz par tjedana sam na hitnom prijemu primila intravenozno super visoke doze kortikosteroida, što je posljedično dovodilo do ogromne inzulinske rezistencije, ogromnih vrijednosti šećera i uz svo znanje i iskustvo s dijabetesom nije bilo lako.

Mogu reći da sam tada inzulin davala “kao vodu”, ogromne doze uz malo učinka na samu vrijednost šećera. Iako mi se upala smirivala, moj tim liječnika je odlučio da nastavim uzimati kortiće tj. tablete Medrol iduća 4 mjeseca, uz postepeno smanjivanje doze.

Naravno da mi se nije svidjelo, ali onu bol si više nisam htjela riskirati i vrijeme ludih šećera se nastavilo. Moja pumpa s pametnim algoritmom je bila od velike pomoći, no zbog velikih oscilacija ipak je trebala podršku. Podršku je „dobila“ u obliku dodatnih tableta za regulaciju glikemije, u mom slučaju je to bio metformin tj. Glucophage 1000XR i obavezna prilagodba prehrane.

I dalje regulacija dijabetesa nije bila super, ali barem mi šećeri vise nisu išli do  katastrofalnih 27mmo/l što je za mene bilo jako teško iscrpljujuće.

Foto: Arcadia

Foto: Arcadia

Čak i uz pomoć doručka bez ugljikohidrata šećeri su dalje jako oscilirali, čak i bez doručka su dosezali 12 mmol/l, što je za mene i dalje bilo previše. Tako loše regulirana glikemija me dodatno iscrpljivala i umarala, te sam bila ustrajna u daljnjem pronalasku rješenja.

Na kraju me spasila promjena vremena uzimanja tableta, uzimam ih navečer pa u šetnju i na spavanje😊 Vrijednosti šećera su mi napokon bile u intervalu 4-5 mmol/L i ravna linija grafa kroz cijelu noć!

Nuspojave korića (Medrola u mom slučaju)

Važno je znati da Medrol može dosta teško padati na želudac te sam svaki put uzimala i preporučeni oblik zaštite za želudac.

Još jedna neugoda nuspojava je što potakne nakupljanje masti i vode te dođe do povećanja tjelesne mase,i još veće potrebe za inzulinom. Upravo zato je važno paziti na prehranu, ja sam to radila tako što sam tad uvela low carb i još više energije uložila u to da izbjegnem hipoglikemije.

Sve ove kombinacije sam radila u dogovorima s liječnikom obiteljske medicine, endokrinologom, i imunologom, jako sam im zahvalna na svemu 😊

Mia Duvnjak

Literatura: D. Jurišić-Eržen, K. Benko , G. Starčević-Klasan , R. Jerković. Kortikosteroidi i šećerna bolest: nove spoznaje i perspektive u liječenju. Medicina Fluminensis 2016, Vol. 52, No. 2, p. 185-189

Davor Skeledžija
Urednik portala naInzulinu.com. Dugogodišnji volonter društva Veliki za Male sa šećernom bolešću. Bivši predsjednik Zagrebačkog dijabetičkog društva. Bivši član izvršnog odbora Hrvatskog Saveza Dijabetičkih Udruga, te HZZO povjerenstva za Opća i medicinsko-tehnička pomagala

Još iz kategorije Blog: