Redakcija Portala naIzulinu.com

VIDEO: Ovo su odgovori na najčešća pitanja o dijabetesu tipa 2

15/07/2024

Nakon što smo na FB stranici portala NaInzulinu.com pozvali pratitelje da nam postave pitanja o svemu što ih zanima u suživotu s dijabetesom tipa 2, i sami smo se pomalo iznenadili količinom pitanja i komentara koje smo dobili.

Broj oboljelih od dijabetesa tipa 2 u Hrvatskoj nemoguće je precizirati, no poznato je kako od ukupnog broja (službene brojke govore o 395.058 osoba, no budući da u našoj zemlji tek 60 posto oboljelih osoba ima postavljenu dijagnozu, procjenjuje se da je ukupan broj oboljelih veći od 600.000[1]), njih gotovo 90 posto živi s dijabetesom tipa 2[2].

Ukratko, kod osoba s dijabetesom tipa 2 tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina ili stanice ne reagiraju na njega. Zanimljivost je da do čak 70% osoba s dijabetesom tipa 2 može biti spriječeno ili odgođeno usvajanjem zdravog načina života [3]. Pod zdravim načinom života mislimo na uravnoteženu prehranu, kao i uvođenje (barem) neke fizičke aktivnosti – računa se sve – od šetnje kvartom, do laganih vježbi istezanja, bitno je ostati u pokretu! No, kod osoba koje pate od dijabetesa tipa 2 i kod kojih je već, nažalost, došlo do određenih zdravstvenih tegoba, osim inzulina i eventualnih drugih lijekova koje prepisuju liječnici, preporučuje se posvetiti više pažnje mogućnostima samokontrole bolesti (isto vrijedi i za novo dijagnosticirane!).

Znanstvene studije potvrdile: Uz FreeStyle Libre sustav postiže se bolja kontrola dijabetesa

Prošle godine odjeknula je vijest kako su za sve osobe s dijabetesom tipa 2 na više doza inzulina dnevno dostupni senzori za kontinuirano mjerenje glukoze. Važan je to iskorak za ovu, možda najugroženiju skupinu oboljelih, u kojoj su upravo zdravstvene komplikacije uzrokovane dijabetesom vrlo česte. Znanstvene studije ranije su potvrdile,  primjerice, kako FreeStyle Libre sustav,  pomaže u sprječavanju kroničnih komplikacija šećerne bolesti i postizanju bolje kontrole bolesti.

Ova, inače najkorištenija zdravstvena tehnologija za jednostavno i potpuno bezbolno praćenje glukoze s više od 5,5 milijuna korisnika diljem svijeta[4], pomaže u kvalitetnijem suživotu s dijabetesom.

Nakon samo tri mjeseca korištenja FreeStyle Libre sustava, razina HbA1c (pokazuje kretanje glukoze u krvi tijekom protekla tri mjeseca) smanjila se za 0,53 posto u odraslih sa šećernom bolešću tipa 1 (s 8,20 posto na 7,67 posto) i 0,45 posto u odraslih sa šećernom bolešću tipa 2 (s 8,17 posto na 7,72 posto) [5].

Uporaba FreeStyle Libre sustava utječe i na brzi i održivi pad HbA1C već nakon samog početka primjene senzora. Što je HbA1C na početku veći, to je i njegovo smanjenje veće, neovisno o tome radi li se o šećernoj bolesti tipa 1 ili 2. Kod osoba s loše reguliranim HbA1c također je vidljiv značajni pomak u postizanju bolje kontrole glikemije [6].

Na nedavno održanoj ATTD konferenciji u Firenci predstavljeni su i rezultati dviju studija koje su pokazale da oboljeli od dijabetesa tipa 2 koji koriste GLP-1 lijekove u kombinaciji s FreeStyle Libre sustavom postižu značajno bolji HbA1C, u usporedbi s onima liječenim samo GLP-1 lijekovima (dijabetolozi ih sve više prepisuju osobama s dijabetesom tipa 2 zbog njihovog učinka na smanjivanje razine šećera u krvi, ali i na smanjenje tjelesne težine) [7].

Zanimljivost da je među postavljenim pitanjima najviše bilo onih vezanih za prehranu osoba s dijabetesom tipa 2 – čini se kako u tom području, unatoč tome što se često piše i govori o tome, još uvijek postoji niz zabluda. Primjerice, mnogi vjeruju da postoji popis zabranjene hrane za one koji imaju dijabetes – pa iako postoji hrana koja je više ili manje dobra za naš organizam, zabrane se preporučuje izbjegavati jer su najčešće kontraproduktivne. Konkretno, u razumijevanju utjecaja prehrane na osobe s dijabetesom tipa 2, zapravo svake pojedine namirnice koju unesemo, najviše pomažu spomenuti senzori za kontinuirano mjerenje glukoze.

Konkretno, FreeStyle Libre senzor jedini mjeri glukozu svake minute pa u realnom vremenu možete uočiti kako određena namirnica ili aktivnost utječe na glukozu. Osobu oboljelu od šećerne bolesti, alarmi će upozoriti na (pre)visoke ili (pre)niske šećere, a ovaj senzor veličine kovanice od 2 eura traje punih 14 dana. Sve što trebate napraviti kako biste u bilo kojem trenutku znali vrijednosti glukoze jest skinuti besplatnu FreeStyle LibreLink aplikaciju kako bi se očitane vrijednosti prikazale na zaslonu vašeg mobitela.

FreeStyle Libre sustav specifičan je i po tome što uključuje i vašeg liječnika putem LibreView programa, ali i članove vaše obitelji koji mogu skinuti također besplatnu LibreLinkUp aplikaciju I tako u bilo kojem trenutku provjeriti da je s vašim vrijednostima glukoze sve u redu.

O tome kako funkcionira FreeStyle Libre sustav u praksi, zašto se preporučuje neovisno o tipu dijabetesa, kao i zašto je prehrana jedna od najbitnijih stvari za oboljele od dijabetesa tipa 2 te još poneki vrlo konkretni odgovor na pitanje koje ste postavili o suživotu s dijabetesom tipa 2, pogledajte u videima koja smo pripremili.

*Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Abbott.

Navedene informacije nisu namijenjene korištenju za medicinsku dijagnozu ili liječenje ili kao zamjena za profesionalni medicinski savjet. Obratite se svom liječniku ili kvalificiranom zdravstvenom djelatniku u vezi s vašim stanjem i odgovarajućim medicinskim tretmanom. Individualni simptomi, situacije i okolnosti mogu varirati.

Kućište senzora, FreeStyle, Libre i srodne trgovačke marke su zaštićene marke društva Abbott.


©2024 Abbott ADC-93616 v 1.0 Abbott Laboratories d.o.o., Koranska 2, Zagreb.

[1] https://www.hzjz.hr/sluzba-epidemiologija-prevencija-nezaraznih-bolesti/odjel-za-koordinaciju-i-provodenje-programa-i-projekata-za-prevenciju-kronicnih-nezaraznih-bolest/dijabetes/
[2] https://www.zzjzdnz.hr/zdravlje/kardiovaskularno-zdravlje/secerna-bolest-dijabetes
[3] https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2021/06/Dijabetes-u-Hrvatskoj-i-svijetu-2021.pdf
[4] Data on file, Abbott Diabetes Care, Inc.
[5] Evans M, Welsh Z & Seibold A. Reductions in HbA1c with flash glucose monitoring are sustained for up to 24 months: a meta-analysis of 75 real-world observational studies. Prezentirano travanj 2022, ATTD
[6] Evans M, Welsh Z & Seibold A. Reductions in HbA1c with flash glucose monitoring are sustained for up to 24 months: a meta analysis of 75 real-world observational studies. Prezentirano travanj 2022, ATTD
[7] https://www.cdc.gov/diabetes/managing/healthy-weight.html


Još iz kategorije CGMS/FGMS: