Na današnji dan prije točno godinu dana, proizvođač je i u maloj Hrvatskoj predao HZZO-u zahtjev da se glukagon za inhaliranje – Baqsimi uvrsti na osnovnu listu lijekova HZZO-a.
Prije točno godinu dana ozbiljno smo se ponadali da će hrvatski dijabetičari u opasnoj dijabetičkoj komi na raspolaganju imati bezopasni prah koji će im nestručna osoba moći jednostavno špricnuti u nos:
Roditelji djece u vrtićima i školama bili su posebno optimistični, a i svi ostali koji su ikada pali u tešku dijabetičku komu. Nadali su se da će uskoro imati siguran i jednostavan inhalator bez igle, sličan onome za astmu, koji će teta u vrtiću gurnuti djetetu u nos i pričekati da se probudi iz kome. Ovaj koji trenutno imamo na raspolaganju sadrži iglu i daje se u mišić za što većina odgojnog osoblja ne želi ni čuti.
HZZO je prvi zahtjev odbio
Proizvođač srećom nije odustao, nakon prvog neuspjeha, ponovili su zahtjev, ali ovaj puta sa 24% nižom cijenom, a tu su i argumenti da su Slovenija, Italija, Njemačka i mnoge druge zemlje – bez puno natezanja svojim dijabetičarima osigurale Baqsimi.
Mi se natežemo i to opako godinu dana
Udruge, dijabetolozi, pacijenti i šira javnost ponovno su se udružili i iznimno angažirali. Zadarska udruga Cukrići pokrenula je Peticiju za uvrštenje Baqsimija na HZZO-ovu listu i sakupili su preko 37.000 potpisa! Iz HZZO-a smo dobili neslužbenu informaciju da se angažman pacijenata i šire javnosti za dostupnost nekog lijeka uvelike uvažava – ali godina dana je prošla i ništa...
- Član Upravnog vijeća HZZO-a Dario Nakić je među mnogima potpisao peticiju pa za Diadora TV izjavio kako misli da ne bi trebalo biti problema (YouTube)
- Predsjednik Hrvatskog društva za endokrinologiju i dijabetologiju HLZ – Darko Kaštelan – iznimno se zauzeo za Baqsimi
- Šefica skoro svih dječjih dijabetologa Nevena Krnić u studenom prošle godine na skupu povodom Svjetskog dana dijabetesa također je tražila da se Baqsimi što prije uvrsti na HZZO-ovu listu
- Broj dijabetologa koji su potpisali peticiju i time javno podržali ovo nastojanje - ogroman je, uključuje i one iz referentnog centra za dijabetes za odrasle Vuk Vrhovac
- Dijabetičke udruge i brojni pojedinci s vremena na vrijeme šalju ozbiljne argumente HZZO-u i Povjerenstvu za lijekove u želji da ih pokrenu jer je vrijeme da se ovaj lijek konačno stavi na listu
Godina dana je prošla – bez rezultata
S lošega na gore
Mnogi Hrvati odlaze u slovenske Brežice i kupuju Baqsimi po cijeni od 80 € za što im je još potrebna preporuka dijabetologa.
Ali čak i to nam je HZZO otežao, jedna od najkvalitetnijih hrvatskih bolničkih dijabetologinja napisala je:
„Ne smijemo više pisati preporuke za Baqsimi jer kao bolnički liječnici podliježemo kazni u slučaju da netko traži naknadu troškova od HZZO-a!“
Ne može na recept, a ne može više ni „za pare“, barem ako ne znate kako falsificirati privatni recept ili „ukrasti“ onaj s portala naInzulinu:
Je li baš sve tako crno?
Osobe s dijabetesom su zajedno s medicinskom strukom i HZZO-om u posljednje vrijeme ostvarili ogromne uspjehe i napretke. Navedimo samo neke: godišnji je budžet za inzulinske pumpe s 1.5 milijuna kuna povišen na 5 milijuna kuna, pumpe su na listi pomagala i više nitko nikada neće ostvariti pravo na pumpu koju ne želi. Sukladno najnovijim i najmodernijim UK smjernicama, pacijentima s tip 1 dijabetesom izjednačena su prava na senzore sa i bez alarma, maknuta je diskriminacija dijabetologa u pravima na pisanje preporuka za sve senzore. eDoznaka za pomagala funkcionira fantastično, dostava medicinskih pomagala na kućnu adresu – također, a i sve osobe na 4 i više doza inzulina više ne doplaćuju ni jedan inzulin! Ima toga još.
Zaključak
Sve su to stvarno lijepa postignuća, ali ne smiju biti izgovor da se procedure i pravila ignoriraju. Nadalje, ne postoji valjani izgovor da se zajednički angažman dijabetološke struke, pacijenata i cjelokupne javnosti okupljene oko peticije s preko 37.000 prikupljenih potpisa ovoliko dugo ignorira.
Stoga, u ime preko 37.000 potpisnika peticije za glukagon bez igle šaljemo apel Povjerenstvu za lijekove HZZO-a kao i HZZO-u da se konačno sastanu i donesu pozitivnu odluku za svoje osiguranike. Godina dana je previše vremena.
Sretno nam bilo.