Uvod
Dijabetička bolest stopala predstavlja ozbiljan zdravstveni problem, uzrokujući značajan teret za pacijente i zdravstvene sustave diljem svijeta. Međunarodna radna skupina za dijabetičko stopalo (IWGDF) od 1999. godine redovito ažurira smjernice za prevenciju i liječenje ove bolesti. Najnovije smjernice iz 2023. temelje se na opsežnim pregledima literature i stručnim preporukama, uključujući i nove smjernice za akutnu Charcotovu neuro-osteoartropatiju.
Patofiziologija
Dijabetička bolest stopala obuhvaća periferne neuropatije, periferne arterijske bolesti (PAD), infekcije, ulkuse, neuro-osteoartropatije, gangrene i amputacije. Ulkusi stopala, uzrokovani kombinacijom neuropatije i deformacija stopala, vode do značajnih zdravstvenih komplikacija. Neuropatija smanjuje osjetljivost stopala, što u kombinaciji s biomehaničkim opterećenjem i manjim traumama dovodi do nastanka ulkusa.
Prevencija
Prevencija ulkusa stopala kod osoba sa šećernom bolesti temelji se na pet ključnih elemenata:
- Edukacija pacijenata i zdravstvenih djelatnika.
- Redoviti pregledi stopala.
- Klasifikacija rizika i pravilna procjena.
- Multidisciplinarni pristup liječenju.
- Pažljivo praćenje i prilagođavanje strategija
Osobe s niskim rizikom od ulkusa treba pregledati jednom godišnje, dok visokorizične skupine zahtijevaju češće preglede i specifične intervencije.
Dijagnoza i liječenje
Dijagnoza dijabetičkog stopala uključuje procjenu periferne neuropatije, arterijske bolesti i prisutnosti infekcija. Liječenje se temelji na:
- Rasterećenju stopala: Korištenje specijalnih ortopedskih pomagala za smanjenje pritiska.
- Liječenje infekcija: Korištenje antibiotika i kirurških intervencija kada je potrebno.
- Vaskularna rekonstrukcija: Poboljšanje krvne cirkulacije kod pacijenata s perifernom arterijskom bolešću.
- Intervencije za poboljšanje cijeljenja ulkusa: Korištenje modernih metoda i tehnologija za poticanje zacjeljivanja rana.
Organizacijska struktura
Uspješno liječenje dijabetičkog stopala zahtijeva organizacijski pristup koji uključuje multidisciplinarne timove, standardizirane protokole i kontinuiranu edukaciju.
Rezultati i značaj
Primjena IWGDF smjernica povezana je s smanjenjem broja amputacija i poboljšanjem kvalitete života pacijenata. Poseban naglasak stavljen je na prilagodbu smjernica lokalnim uvjetima, uzimajući u obzir socioekonomske i kulturne faktore.
Zaključak
Ove smjernice predstavljaju referentni dokument za zdravstvene djelatnike u prevenciji i liječenju dijabetičkog stopala, s ciljem smanjenja globalnog opterećenja ove bolesti. Nadamo se da će hrvatski prijevod smjernica iz 2023. godine dodatno unaprijediti skrb o stopalu u našoj zemlji.
Izvor: IWGDF Praktične smjernice za prevenciju i liječenje dijabetičke bolesti stopala, Hrvatski prijevod 2023.
Napomena: Za detaljnije informacije, molimo posjetite IWGDF smjernice.
© 2023 The International Working Group on the Diabetic Foot (IWGDF)