Pravo na trakice za mjerenje glukoze u krvi preko HZZO-a su prilično složena i razrađena. Naravno da je trakica gotovo svima premalo, osim ako imate tip 1 i ostvarujete pravo na senzore pa vam trakice ne trebaju. Ipak, postoje načini da ono na što ostvarujemo pravo – što bolje iskoristimo.
Ponovit ću izjavu Tereze Šarić na posljednjem Data4Diabetes meetup-u:
Osobe s dijabetesom tipa 2 iskorištavaju samo 17 % , dok osobe s dijabetesom tipa 1 iskoriste tek nešto više od 60 % prava na trakice za krv!
Drugim riječima, jednima je premalo, a drugi čak nisu ni svjesni koliko je mjerenje glukoze u krvi važno za očuvanje vlastitog zdravlja i ne mjere dovoljno.
Najnovija HZZO lista pomagala dostupna na ovoj adresi kaže ovako:
1) Aparatić za brzo očitavanje koncentracije šećera u krvi (indikacija 172)
Ako ste na tabletama, aparatić za mjerenje glukoze u krvi vam predlaže i propisuje izabrani doktor. Nije potreban specijalist.
Ako uzimate inzulin jedan ili više puta dnevno, kod prve opskrbe aparatić vam predlaže specijalist koji uvodi inzulinsku terapiju (specijalist interne medicine, endokrinolog dijabetolog; specijalist pedijatar, endokrinolog dijabetolog; specijalist opće/obiteljske medicine), a doznake potom ispisuje izabrani doktor.
2) Dijagnostičke trakice za mjerenje glukoze u krvi uređajem (Indikacija 174)
Osigurane osobe (tip 1 i tip 2) preko HZZO-a mogu ostvariti ove količine trakica i lanceta u periodu od 3 mjeseca ako su:
- na tabletama ostvarujete pravo na 25 trakica
- naInzulinu jednom dnevno ili na drugoj subkutanoj terapiji za šećernu bolest ostvarujeu pravo na 90 trakica
- naInzulinu 2 puta dnevno ostvaruju pravo na 180 trakica,
- naInzulinu 3 puta dnevno ostvaruju pravo na 275 trakica
- naInzulinu više od 3 puta dnevno ostvaruju pravo na najviše 375 trakica
- trudnice naInzulinu mogu ostvariti pravo na do 500 trakica
- djeca naInzulinu do 18. godine života s lošom regulacijom šećera u krvi mogu ostvariti pravo na do 625 trakica za 3 mjeseca.
* Osigurane osobe ostvaruju ovo pravo isključivo uz predočenje dnevnika ili putem softvera samokontrole.
I ne zaboravite – perite ruke prije mjerenja glukoze u krvi kako ne biste izmjerili lažno visok šećer i/ili se zarazili s nečim.
Ovaj edukativno-informativni tekst je objavljen u suradnji s tvrtkom Karl Dietz: