Zahvaljujući velikodušnoj donaciji g. Tima Streeta, vlasnika vrlo stručnog portala o dijabetičkoj tehnologiji DiabetTech, ukazala se prilika testirati najnoviji Libre 2 Plus 🙂
Riječ je o najnovijoj pridošlici u Abbott paletu proizvoda i to onoj koja bi se prema neslužbenim informacijama u Hrvatskoj mogla pojaviti do kraja godine 😉
Libre 2 Plus nema revolucionarnih unapređenja što sugerira i sam naziv Plus, no „ispod haube“ ima stvari koje će vam se sigurno svidjeti.
Krenimo obratno, ono što će vjerojatno dijelu korisnika nedostajati jest veličina, naime Libre 2 Plus iste je veličine kao i Libre 2, dakle nešto je veći od Libre 3. Ipak, dobra je vijest da je i dalje riječ o jednom od najtanjih senzora na tržištu.
Dobre stvari „ispod haube“:
1) Produljeno trajanje senzora – 15 dana
Dugim trajanjem senzora Libre izluđuje većinu konkurenata. Uskoro ćete tijekom jednog mjeseca morati odraditi samo dvije promjene Libre senzora. Neće se to svidjeti baš svakome, posebno onima s osjetljivom kožom, ali mnogi će zadovoljno trljati ruke.
2) Koliko će 15-dnevnih senzora HZZO financirati?
HZZO nam u ovom trenutku financira 26 „običnih“ Libre senzora godišnje; ako senzor traje 14 dana to znači da smo pokriveni 364 od 365 dana u godini. Nije idealno kao npr. u Sloveniji ili Crnoj Gori, ali je daleko od lošega.
S obzirom da Libre 2 Plus traje 15 dana, bit će zanimljivo vidjeti kako će nova računica izgledati.
Ako se Abbott i HZZO dogovore da nam financiraju 24 Plus senzora, bit ćemo pokriveni čak 360 dana u godini – što je izvrsno! Druga opcija je 23 senzora godišnje čime bi bili pokriveni samo 345 od 365 dana u godini, što bi bila katastrofa...
3) Povećana točnost Libre 2 Plus senzora
Kao što znamo, postoje osobe s dijabetesom koje će se zakleti u točnost nekog senzora, a istovremeno postoje one koji ne mogu razumjeti kako je taj isti senzor uopće dobio dozvolu da ide u prodaju. To se odnosi na baš sve senzore, a odnosit će se vjerojatno i na Libre 2 Plus.
Ipak, razveselit će vas informacija da novi Libre 2 Plus ima MARD 8.2%, dok aktualni Libre 2 ima 9.3%. MARD je oznaka za preciznost i manje je bolje.
Što se mene osobno tiče, razlike glukoze izmjerene senzorom i one u krvi bile su do 1.5 mmol/l, meni potpuno prihvatljivo:
4) Libre 2 Plus će biti i za djecu iznad 2 godine!
Do sada su Libre 2 senzor službeno mogla koristiti djeca iznad 4 godine, tj. njima ga je HZZO financirao. Novi Libre će moći koristiti još mlađa djeca, tj. od sada će bit će im financiran na trošak HZZO-a! 🙂
5) Integracija s inzulinskim pumpama
Novi Libre 2 Plus je integriran s Tandem i OmniPod 5 inzulinskom pumpom. Istina je da ni jedne nema u ovom trenutku u Hrvatskoj, ali s obzirom da u Lijepoj Našoj imamo distributera OmniPoda, tvrtku Medilab ONE, očekujemo da će uskoro dovesti i novi OmniPod 5.😊
6) Povećana stabilnost veze i domet
Ova informacija će također oduševiti mnoge. Libre 2 Plus bi trebao imati noviji i bolji bluetooth, a ono što sigurno možemo potvrditi jest njegov izniman domet.
Infracrvenim mjeračem udaljenosti u garaži smo (zbog vrućina) testirali domet novog senzora sa Samsung A52 mobitelom i zapravo se nismo uspjeli dovoljno udaljiti kako bi izazvali da LibreLink aplikacija napiše da je veza pukla?!
Kako bilo, najviše smo se zadržali na udaljenosti mobitela i senzora od 10 metara i veza je funkcionirala odlično:
Zaključak
Hrvatska ide naprijed! Možda ne baš toliko brzo koliko bismo željeli jer za sada na vidiku nema Libre 3 niti Dexcom G7 senzora, kao ni u mnogim drugim zemljama. Ali činjenica je da danas u Hrvatskoj svaki tip 1 i tip 2 dijabetičar na 4 i više doza inzulina bez imalo muke može doći do vrhunskih senzora bez doplate! 💪
Dodajmo i detalj da pri ostvarivanju prava na senzore doslovce ne moramo izaći iz svog doma i da nas ni taj "luksuz" ništa dodatno ne košta.
Sretno nam bilo.