U doba krize vrijede pravila koja prije mjesec dana nisu vrijedila. Ako su neki liječnici i mislili da je „telemedicina“ nešto daleko i prenapuhano, danas to više ne misle. Danas su presretni ako mogu posao obaviti bez rizika po vlastito zdravlje, a kao što naslov kaže – postoji način.
Recimo da vam nešto s dijabetesom ne štima (tip 1 ili tip 2). Recimo čak i da ste bili lijeni i neodgovorni te niste ništa poduzimali, ali evo sad baš u vrijeme krize imate vremena i htjeli biste nešto popraviti. Otići do izabranog liječnika nije jednostavno, a kod specijaliste, npr. dijabetologa, još teže. Što možete napraviti?
A5 uputnica – liječnica u ordinaciji opće medicine, specijalist u svojoj bolnici, a pacijent kod kuće
Ako vam s dijabetesom nešto ne štima, o tome možete izvijestiti osobno, pa čak i telefonom, onoga koga dobro poznajete – svog izabranog liječnika! Ono čega je važno biti svjestan je da izabrani liječnik ima uhodanu metodu savjetovati se o vašem problemu direktno sa specijalistom kojem je ova konzultacija potom plaćena od strane HZZO-a!
Da, činjenica je da doma nemate laboratorij za vađenje krvi, ali isto tako je činjenica da se puno toga može i bez biokemijskog laboratorija. Znate opisati kako se osjećate i bilježite razine šećera u urinu, krvi ili sa senzorima? Te informacije mogu biti dovoljne kako bi vaš liječnik nakon konzultacije sa specijalistom unaprijedio vašu terapiju! Zar ne?
Rebro nije jedino! U Zavodu za endokrinologiju u Kliničkom bolničkom centru Sestre Milosrdnice također rade na sličan način. Prof. Milan Vrkljan kaže da je kod njih ova priča uhodana, postoji službeni broj i e-mail na koji se javljaju i pacijenti i izabrani liječnici. Tel: 01/3787-111, e-mail: [email protected].
U Dubravi su bili toliko napredni da imaju i zasebnu internet stranicu www.endokrinologija.com na kojoj je dostupan kontakt formular, kao i email adresa [email protected] . Hvala dijabetologinji Maji Cigrovski na ovim informacijama koje će razveseliti sve pacijente KB Dubrava i šire.
Endokrinologinja Anela Novak iz KBC Split kaže da imaju službenu e-mail adresu gdje također odgovaraju na sve upite: [email protected].
Prof. Dubravka Jurišić Eržen nas je informirala da je ovakva podrška za dijabetes u KB Rijeka dostupna putem telefona 051/658-187 ili e-maila [email protected]
KBC Osijek također uredno funkcionira sa A5 uputnicama, štoviše, ako netko ima "krivu" uputnicu, nju konveriraju u A5 kaže doc.dr.sc. Silvija Canecki-Varžić. Izvješća kontrole glikemije se mogu slati na fax. 031/512-191 ili na bolnički e-mail liječnice s koje je pacijent naručen na pregled.
Najegzotičnija mogućnost nam stiže iz Opatije od dijabetologinje Tamare Turk Wensveen! Tamo djeluje Thalassotherapia koja je prije 2 tjedna pokrenula e-savjetovanje na adresi [email protected] te već uredno komuniciraju i sa bolesnicima i sa liječnicima opće medicine! Dominantno rade s A5 uputnicama, no postoje i oni koji već imaju D1 uputnice pa im nova nije potrebna za kontrolnu konzultaciju.
Ovo su informacije prvenstveno za odrasle, djeca s dijabetesom i njihovi roditelji uglavnom prilično dobro i intenzivno komuniciraju sa svojim pedijatrima dijabetolozima.
Naravno, specijalist može zaključiti i da telemedicina više nije dovoljna i da morate doći na pravi pregled, no isto tako može zaključiti da običnom promjenom terapije možete poboljšati svoju samokontrolu! Ako je potrebno, potom vam izabrani liječnik može izdati e-Recept i u prvoj ljekarni podižete svoj lijek. Zvuči kao znanstvena fantastika? Uopće nije.
HZZO je odavno osigurao infrastrukturu za ovu „znanstvenu fantastiku“ i uredno podmiruje sve njene troškove, hvala HZZO. To što se do sada A5 možda nije previše koristila, ne znaći da baš sada, u vrijeme krize, neće dobro doći. Možda baš sada A5 uputnica HZZO-a doprinese smanjenju širenja korona virusa - nije li tehnologija baš tome i namijenjena?
Pokušajte i sretno!